Saçta Uyarıcı Uyuşturucu Madde Testi

Saç testi

Saç testi, uyuşturucu kullanımını tespit etmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu test, saçın uyuşturucu metabolitlerini içeren bölümlerinin analiz edilmesiyle gerçekleştirilir.

Saç testi, idrar ve kan testlerine kıyasla daha uzun bir algılama penceresine sahiptir ve uyuşturucu kullanımının tespit edilmesi için daha uzun bir süreyi kapsar. Bu süre saçın uzunluğuna bağlı olarak değişir ve 6 aya kadar geriye dönük madde kullanım tespiti mümkün olabilir

Saçta uyuşturucu madde testi, kişinin uyuşturucu uyarıcı madde (esrar, eroin, kokain, ecstasy, amfetamin, metamfetamin, MDMA vs.) kullanıp kulanmadığının  geriye dönük tespiti için uygulanan bilimsel bir yöntemdir. İnternet sitelerinde bu konuya ilişkin doğru yanlış, birçok bilgi mevcuttur.

Tedavi sürecinde izlediğimiz bu hastalarımızdan edindiğimiz tecrübeler ve bu konuda yayınlanmış bilimsel kaynakların ışığında saçta bu testi yaptırmayı düşünen kişilerin, test için başvurmadan önce bilmeleri gereken bazı hususlar şunlardır;

  • Kişinin yastık kılıfından veya saç fırçasından getirilen saça, uygulanması teknolojik olarak mümkün değildir. Saç numunesi kafanın belli bölümlerinden belli yöntemlerle belli miktar alınmalı ve belli bir standart yöntemle korunmalıdır.
  • Test uygulanacak kişinin rızası olmadan yani yazılı ve imzalı izini alınmadan şahıstan numune almak ve saçta uyuşturucu madde testine tabî tutmak ne etik ne de kanunîdir.
  • Saçta uyuşturucu madde testi geriye dönük olarak kişinin uyuşturucu uyarıcı madde (esrar, eroin, kokain, ecstasy, amfetamin, metamfetamin, MDMA vs.) kullanıp kulanmadığının tespiti için yapılmaktadır. Geriye dönüş süresi ise kişinin talebine değil, kafasında bulunan saçın uzunluğuna bağlıdır. Ortalama olarak saçın uzaması 1,5cm./ay’dır. Yani normal şartlar altında bir kişinin saçı ayda ortalama 1,5cm. uzar. Kafasında 2cm. saç olan birinin 3 ay önce uyuşturucu uyarıcı madde (esrar, ekstazi, kokain, dolantin, LSD, metamfetamin, ot, mantar, uçucu madde vs.) kullanıp kulanmadığının tespiti mümkün değildir fakat kafasında 9cm. saç olan birinin geriye dönük saçta uyuşturucu madde testi 6 ay öncesine kadar gidebilir.
  • Söylenenlerin aksine çok az bir kullanımın (örneğin; kişi 4 ay önce bir kez esrar kullanmış) saçta uyuşturucu madde testi ile böyle bir kullanımın kesin tespiti mümkün olmayabilir. Saçta uyuşturucu uyarıcı madde (ecstacy, MDMA, ot, mantar vs.) testi düzenli bir madde kullanımı olduğunda daha güvenilir ve doğru sonuç vermektedir.

https://batem34.com

Table of Contents

BATEM