Anne Baba Okulu

Anne Baba Okulu :

Çocuğum Madde Kullanırsa / Kullanıyorsa:

Anne baba okulu

Günümüzde gençler arasında alkol uyarıcı uyuşturucu madde kullanımı giderek artmakta ve gençler için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Madde kullanımının önlenmesinde anne babalara önemli bir rol düşmektedir. Alkol ve uyuşturucu madde kullanımına ilişkin risk etmenleri ve koruyucu etmenler vardır. Anne baba tutumu, ailenin bağımlıya yaklaşımı risk etmenlerinin azalması, koruyucu etmenlerin ise kuvvetlenmesinde etkili olabilir. Anne baba okulunda amaç, anne ve babaların daha bilinçli bir şekilde çocuklarına yaklaşmasını sağlamak, madde kullanımına ilişkin koruyucu önlemleri bilgili bir şekilde geliştirmektir.

Madde Kullanımına İlişkin Koruyucu Önlemler:

Anne baba okulu

Anne baba okulunda ebeveynler, alkol ve uyuşturucu madde kullanımına ilişkin risk etmenleri ve koruyucu etmenler hakkında bilgilendirilmekte ve bilinçlendirilmektedir.

Bağımlılık bir günde gelişen bir hastalık değildir. Yani bugün alkol içtiniz yarın alkol bağımlısı, madde kullandınız yarın madde bağımlısı olmazsınız ama kesinlikle unutulmamalıdır ki, bazı maddelerin 1-2 kez kullanımı bile bağımlılık geliştirebilir. Önemli olan gençlerin bir kez bile olsa madde kullanmasını önleyebilmektir. Bu ise bilimsel anlamda doğru davranış ve tutumla gerçekleştirilebilir. Anne baba okulu bu doğru yaklaşım ve tutumu gencin özelinde aile yapısına ve kültürüne göre ele alınmalı ve uygulanmalıdır.

https://batem34.com

Table of Contents

BATEM