Alkol Bağımlılığı

Alkol bağımlılığı :

alkol bağımlılığı tedavisi

Alkol (etil alkol, etanol) muhtemelen insanoğlu tarafından ilk kullanılan ve en yaygın kullanılan psikoaktif maddedir. Sosyal kullanımı çok yaygın olduğu halde alkolün bağımlılık yapıcı etkisi bilinmektedir. Alkol kullanımı bazı kişilerde sosyal kullanımın ötesine geçmekte, kötüye kullanım ve bağımlılık gelişebilmektedir. Sosyal kullanım ile sorunlu alkol kullanımı arasındaki sınırın net belirlenmesi gerekmektedir.

Alkol bağımlılığının gelişmesi bir süreç içinde olmaktadır. Kimde sorunlu kullanımın gelişeceğini kestirmek mümkün değildir. Sorunlu alkol kullanımının gelişmesini önlemek için her zaman denetim altında tutulması önemlidir.

Alkol Bağımlılığı Tanısı :

Alkol kullanım sorununu anlamada kullanım sıklığı, kullanılan alkol miktarı, alkol kullanımı ile ilişkili sorunların yaşanıp yaşanmaması önemlidir.

Dört soruluk KESİ anketi alkol tarama testidir. Bu sorulardan en az birine evet yanıtı vermesi kişide alkol kullanım sorunu olabileceği ve daha ileri bir değerlendirmeye gereksinim olduğunu tespit etmek için bir yol gösterici olabilir.

  • Kesmek: Alkolü Kesmeniz ya da azaltmanız gerektiğini düşündünüz mü?
  • Eleştiri: Çevrenizdeki insanlar alkol kullanımından dolayı sizi Eleştirdiler mi?
  • Suçluluk: İçmekten dolayı kendinizi kötü ya da Suçlu hissettiniz mi?
  • İlk iş: Sabah uyandığınızda kendinize gelmek ya da akşamdan kalma belirtilerini yok etmek için hiç İlk iş olarak alkol aldınız mı?

Alkol Kullanım Düzeyi :

Alkol bağımlılığı

Alkol kullanım düzeyi bir seferde içilen alkol miktarı, bir hafta ve bir ayda içilen alkol miktarı olarak belirlenir. Bunun için standart içki terimi kullanılmaktadır. bir küçük kutu biranın içerdiği alkol miktarı, bir tek rakı, cin ya da viskiye ve bir kadeh şaraba eşittir. Bunların tümü “bir standart içki” olarak adlandırılmaktadır. Bir standart içkide 8-13 gram (ortalama 10 gram) alkol vardır.

Belli bir düzeyin üstünde alkol tüketimi kişide bedensel ve ruhsal zararların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü alkol tüketimi için sınırı şu şekilde bildirmiştir. Kadınlar için bir haftada 14 standart içki tüketimi, erkekler için ise 21 standart içki tüketimi riskli kullanım olarak belirtilmektedir. Günlük tüketimde ise erkeklerin dört standart içki, kadınların ise iki standart içkinin üstünde tüketmemesi gerekmektedir. Bir başka önemli ölçüt haftada en az iki gün alkol alınmamasıdır. Her gün alkol tüketimi bir yaşam tarzı halini almakta ve çeşitli sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır.

Bağımlılar, gebeler, ilaç kullananlar, tıbbi bir hastalığı olanlar ve 18 yaş altı gençler hiç alkol kullanmamalıdır.

https://batem34.com

Table of Contents

BATEM