TANI
 
 

Yeni Sayfa 1
 
BATEM
Avukat Süreyya Ağaoğlu Sok.

Ömür Apt. No:55/2

Topağacı Teşvikiye Şişli İST.
Telefon

0212 291 11 56

0212 291 11 57

Faks
0212 234 72 92
GSM
0533 205 73 73
0552 205 73 73

E Posta: batem@batem34.com

 
TEDAVİDE UYGULADIĞIMIZ YÖNTEMLER
 

 

Bireysel psikoterapi

Bireysel psikoterapi programları, bağımlılık uzmanı psikiyatrist ve psikologlarımızca yapılmaktadır. Bu terapilerin amaçları alkol ve madde kullanımına yol açan etkenlerin ortadan kaldırılması, tekrar kullanmayı önlemeye yönelik olarak riskli alanların tespiti, arzuyla ve düşüncelerle başa çıkma, ısrarlara karşı koyma eğitimi, gevşeme egzersizi, alkol-madde kullanma düşünceleriyle başa çıkma eğitimi uygulanmaktadır.

Grup psikoterapisi

Birçok bağımlı veya madde kullanıcısının katıldığı eğitim ve terapi programıdır. Haftada bir uzman grup terapistleri tarafından yapılır. Grup terapisi içinde hem alkol-madde kullanımının tekrar başlamasını önleyecek eğitimler hem de kişisel gelişimi sağlayacak terapiler yer almaktadır. Aynı sorunları deneyimlemiş insanların paylaşımlarının yer aldığı grup terapilerinin bağımlılık tedavisinde önemli bir etken olduğu birçok araştırmada gösterilmiştir. Grup terapisine girmeden önce idrar testi yapılması bireyin kendini kontrol gücünü artırdığı için düzenli olarak yapılmaktadır.

Aile eğitimi ve terapisi

Aile üyelerinin de tedavi programlarına katılması, bağımlılık tedavisinde başarıyı artıran bir etken olarak bulunmuştur. Bu nedenle aile üyelerinin veya yakınlarının, bağımlılık, alkol-madde kullanımı, bağımlıya yaklaşım, sorunlarla başa çıkma ve kendine yardım konusunda destek almaları  

 

büyük önem taşır. BATEM’de özel eğitimli aile terapistleri eşliğinde bağılılık konusunda aile eğitim seminerleri yapılmaktadır. Öte yandan aile grup terapileri de yürütülmektedir.

Rehberlik görüşmeleri

Eski alkol ve madde bağımlısı olup, halen bunları kullanmayan kişilerce rehberlik hizmeti verilmektedir. Özel terapi ve eğitimlerden geçen bu arkadaşlarımız, tedavide önemli bir rol üstlenmektedir. Tüm bağımlılarla aynı yollardan geçmiş, ancak bağımlılıkla başa çıkmayı becerebilmiş biri olarak diğer alkol-madde kullanıcılarına yardımcı olabilmektedirler.

İlaç tedavisi

Psikiyatristler tarafından gerekli ilaç tedavileri düzenlenmektedir.

Lazer  uygulaması 

Sigara bırakma, bazı madde bağımlılıkları, kilo verme ve stresle başa çıkmada lazer uygulaması yapılmaktadır. Acı vermeyen bir uygulamadır.