TANI
 
 

Yeni Sayfa 1
 
BATEM
Avukat Süreyya Ağaoğlu Sok.

Ömür Apt. No:55/2

Topağacı Teşvikiye Şişli İST.
Telefon

0212 291 11 56

0212 291 11 57

Faks
0212 234 72 92
GSM
0533 205 73 73
0552 205 73 73

E Posta: batem@batem34.com

 

SİGARA BAĞIMLILIĞI TEDAVİSİ
 
 

Bağımlılık tedavisi konusunda uzmanlaşmış bir kurum olan BATEM Bağımlılık Tanı ve Tedavi Merkezi, sigara bağımlılığı alanına da genel bilgi ve deneyimini aktarmaktadır. Bu nedenle sadece sigarayıbıraktırmaya çalışan kurumlardan farklılık göstermektedir.

BATEM Bağımlılık Tanı ve Tedavi Merkezi'nde sigara bağımlılığının tedavisinde farklı yöntemler bir arada kullanılmaktadır. Bunlar; lazer uygulaması, ilaç tedavisi, davranış terapisi ve takvim uygulamasıdır.  Kişiye uygun tedavi programları oluşturmak için öncelikle testler uygulanmaktadır. Değerlendirme sırasında kişinin sigara kullanma paterni ve sigara kullanım özellikleri ortaya çıkarılmaktadır. Genel sağlık durumu değerlendirmesi yapılmaktadır. Kişinin sigara bırakma motivasyonu geliştirilmektedir. Ardından Smokelyzer yardımı ile solunum sistemindeki karbon monoksid düzeyi ölçülmektedir.

Programın içeriği

Lazer uygulaması: Halen İngiltere, İrlanda, Fransa, İspanya, ABD, Singapur, Tayland ve Birleşik Arap Emirliklerinde uygulanan ileri bir lazer teknolojisi kullanılmaktadır. Lazer uygulama güvenli ve ağrısız bir yöntemdir. Lazer uygulama yapıldığı zaman bedenimizde endorfin adı verilen maddelerin salınımı artmaktadır. Endorfin bedenimizde doğal olarak gevşemeyi sağlayan bir maddedir. Sigara bırakıldığı zaman endorfin düzeyi düşmektedir.Lazer uygulaması ile tekrar endorfin düzeyinin artışı sağlanmaktadır.
 

Böylece kişi sigara bırakmanın getirdiği olumsuz duygularla ve sigara isteği ile daha kolay başa çıkabilmektedir. BATEM Bağımlılık Tanı ve Tedavi Merkezi, bu sigara bırakma yöntemi geliştirmiş olan merkezden özel bir eğitim ve uygulama yetkisi almıştır. Lazer uygulama ile birlikte davranış tedavisi uygulandığı zaman sigara bırakma olasılığının çok daha fazla arttığı gözlenmektedir. Lazer uygulaması dört kez yapılmaktadır.

Davranış tedavisi: Bu amaçla deneyimli psikologlar tarafından sigara kullanım paterni değerlendirilmekte, sigaraya tekrar başlanmaması için yapılması gereken değişiklikler bireysel veya grup çalışmalarında öğretilmektedir.

Takvim uygulaması: Sigara bırakma tedavisinin hangi noktasında bulunulduğunu hatırlamak ve genelde sigara bağımlılarının düştüğü tuzaklardan korumak amacıyla 90 günlük bir takvim yardımıyla sigara tedavisi desteklenmektedir.

İlaç tedavisi: Lazer uygulaması yapılamayacak kişiler için, BATEM Bağımlılık Tanı ve Tedavi Merkezi psikiyatri uzmanları kişiye uygun bir ilaç seçimi ve doz planı oluşturmaktadır.

Programın yapısı

Sigara bağımlılığı tedavisinde ilk değerlendirme görüşmesi, 4 lazer uygulaması, 3 grup çalışması, takvim uygulaması, gerekli durumlarda psikiyatristle görüşme sigara bırakma tedavisi programına dahildir. Programın ücreti toplu olarak alınır.