TANI
 
 

Yeni Sayfa 1
 
BATEM
Avukat Süreyya Ağaoğlu Sok.

Ömür Apt. No:55/2

Topağacı Teşvikiye Şişli İST.
Telefon

0212 291 11 56

0212 291 11 57

Faks
0212 234 72 92
GSM
0533 205 73 73
0552 205 73 73

E Posta: batem@batem34.com

 

SAÇTA UYUŞTURUCU TESTİ
 

Saçta uyuşturucu madde testi, kişinin uyuşturucu uyarıcı madde (esrar, eroin, kokain, ecstasy, amfetamin, metamfetamin, MDMA vs.) kullanıp kulanmadığının  geriye dönük tespiti için uygulanan bilimsel bir yöntemdir. İnternet sitelerinde bu konuya ilişkin doğru yanlış, birçok bilgi mevcuttur.

BATEM Bağımlılık Tanı ve Tedavi Merkezi olarak 2006 yılından beri sayısız hastamızdan numune alarak yurtdışında anlaşmalı olduğumuz yüksek teknoloji kullanan laborotuvarlarda yaptırttığımız saçta uyuşturucu madde testi sonuçları ile yine tedavi sürecinde izlediğimiz bu hastalarımızdan edindiğimiz tecrübeler ve bu konuda yayınlanmış bilimsel kaynakların  ışığında saçta uyuşturucu madde testi yaptırmayı düşünen kişilerin, saçta uyuşturucu madde testi için başvurmadan önce bilmeleri gereken bazı hususlar şunlardır;

 
Saçta uyuşturucu madde testi;

1- Saçta uyuşturucu madde testi uygulanacak kişinin yastık kılıfından veya saç fırçasından getirilen saça, saçta uyuşturucu madde testi uygulanması teknolojik olarak mümkün değildir. Saç numunesi kafanın belli bölümlerinden belli yöntemlerle belli miktar alınmalı ve belli bir standart yöntemle korunmalıdır.

2- Saçta uyuşturucu madde testi uygulanacak kişinin rızası olmadan yani yazılı ve imzalı izini alınmadan şahıstan numune almak ve saçta uyuşturucu madde testine tabî tutmak ne etik ne de kanunîdir.

3- Saçta uyuşturucu madde testi geriye dönük olarak kişinin uyuşturucu uyarıcı madde (esrar, eroin, kokain, ecstasy, amfetamin, metamfetamin, MDMA vs.) kullanıp kulanmadığının tespiti için yapılmaktadır. Geriye dönüş süresi ise kişinin talebine değil, kafasında bulunan saçın uzunluğuna bağlıdır. Ortalama olarak saçın uzaması 1,5cm./ay'dır. Yani normal şartlar altında bir kişinin saçı ayda ortalama 1,5cm. uzar. Kafasında 2cm. saç olan birinin 3 ay önce uyuşturucu uyarıcı madde (esrar, eroin, kokain, ecstasy, amfetamin, metamfetamin, MDMA vs.) kullanıp kulanmadığının tespiti mümkün değildir fakat kafasında 9cm. saç olan birinin geriye dönük saçta uyuşturucu madde testi 6 ay öncesine kadar gidebilir.

4- Söylenenlerin aksine çok az bir kullanımın (örneğin; kişi 4 ay önce bir kez esrar kullanmış) saçta uyuşturucu madde testi ile böyle bir kullanımın kesin tespiti mümkün olmayabilir. Saçta uyuşturucu uyarıcı madde testi düzenli bir madde kullanımı olduğunda daha güvenilir ve doğru sonuç vermektedir..