TANI TANI
 
Motivasyon ve Değişim Merkezi ana sayfası
Motivasyon nedir?
Motivasyonel görüşme tekniği nedir?
Değişim
Diğer yaklaşımlardan farkı
Temel ilkeler
Etkinliği
   

Yeni Sayfa 1
Yeni Sayfa 1
 
BATEM
Avukat Süreyya Ağaoğlu Sok.

Ömür Apt. No:55/2

Topağacı Teşvikiye Şişli İST.
Telefon

0212 291 11 56

0212 291 11 57

Faks
0212 234 72 92
GSM
0533 205 73 73
0552 205 73 73

E Posta: batem@batem34.com

 

DEĞİŞİM NEDİR?

Motivasyon için üç önemli öğe; isteklilik, yapabilir olmak ve hazır olmaktır. İsteklilik, değişimin kişi için önemini gösterir. Değişmek kişi için ne kadar önemlidir? Eğer değişimin önemliliği azsa, genelde bu durum inkar veya direnç olarak adlandırılır. Aslında bu durum, üstünde çalışılması gereken ve değişebilir bir durumdur.

Yapabilirlik ise kişinin değişim için olan kendine güvenini inancını gösterir. Bazı insanlar değişmeyi ok ister ama bunu yapamayacağını düşünür. “Ah! Keşke sigarayı bırakabilsem!”.  Kişi, yapabileceğine inanırsa değişecektir. 

Hazır olmak ise aslında bir öncelik sorunudur. Değişim kişi için önemlidir, kendini bunu yapabilecek güçte hissediyordur ama daha zamanı değildir! “İstiyorum ama şimdi değil!” Gerçekten de kişi hazır değilse, ortam ne olursa olsun değişmemektedir. En sık yapılan hata “yarın bırakacağım” kararıdır. Genelde hemen yarın bırakmaya karar verenlerin değişimi uzun süreli olmamıştır.

Motivasyonel görüşmede değişimi konuşmak

Motivasyonel görüşmede değişimi konuşmanın anlamı “self motivasyonel” sözcükleri ortaya çıkarmaktır (Change Talk). Danışanın şimdiki durumun olumsuz yanlarının farkına varması, değişimin avantajlarının farkına varması, değişim yönündeki iyimserliğinizi göstermesi ve değişimden terapistin kastını anlaması için değişimi konuşmak gerekir. Bu amaçla, danışanın değişim için isteği, değişebilme yeteneği, değişmek için nedenler, değişmek için ihtiyacı ve değişime bağlılığı araştırmak gerekir.

 
 
 
Tasarım