TANI TANI
 
Motivasyon nedir?
Motivasyonel görüşme tekniği nedir?
Değişim
Diğer yaklaşımlardan farkı
Temel ilkeler
Etkinliği
   
 

Yeni Sayfa 1
Yeni Sayfa 1
 
BATEM
Avukat Süreyya Ağaoğlu Sok.

Ömür Apt. No:55/2

Topağacı Teşvikiye Şişli İST.
Telefon

0212 291 11 56

0212 291 11 57

Faks
0212 234 72 92
GSM
0533 205 73 73
0552 205 73 73

E Posta: batem@batem34.com

 

Davranışları değiştirmek kolay bir eylem değildir. Kalp krizi geçiren bir kişinin sigarayı bırakacağını düşünürüz. Komaya giren bir şeker hastasının rejimine tam olarak uyacağını düşünürüz. Cezaevi korkusunun kişileri şiddet uygulamaktan alıkoyacağını düşünürüz. Ama gerçek bu değildir. İnsanlar değişmek yönünde bazen isteksiz olabilir.

 

Motivasyon ve değişim merkezi davranış değişikliği yaratma konusunda bu alanda çalışanlara eğitimler vermek için kurulmuş bir merkezdir. Merkez, Motivasyonel Görüşme Tekniği temelinde uygulamalar yapmayı, bu tekniğin ve diğer davranış değişikliği yaratan terapötik tekniklerin eğitimini vermeyi hedeflemektedir. 

 

Motivasyonel görüşme tekniği nedir?

Motivasyonel görüşme tekniği davranış değişikliği yaratmak amacıyla danışan odaklı, direktif bir danışmanlık biçimidir. Temel hedefi ambivalansı (ikilemi) keşfetmek ve çözmektir. Bu yöntem özellikle değişim için isteksiz olan veya ambivalan olan kişilerde kullanışlı bir yöntemdir. Ambivalansın çözülmesi ve kişinin değişime yönlenmesine yardım etmek amacıyla kullanılır.

 

Uygulama alanları nedir?

Sigara, alkol, uyuşturucu ve kumar bağımlılığında, sağlık diyetlerine uymakta zorluk çekenlerde, kilo verme sorunu olanlarda, yaşam biçimini değiştirmekte zorlananlarda, bir konuda karar vermekte ve eyleme geçmekte zorlananlarda,  sağlıklı davranış biçimi geliştirmede (bulaşıcı hastalıklardan korunma gibi), suç işleme davranışını değiştirmede…

 

Kimlere eğitim veriyoruz?

Motivasyon ve değişim merkezi hekimlere, diyetisyenlere, hemşirelere, psikologlara, eğitimcilere, adalet alanında çalışanlara, sosyal hizmet uzmanlarına ve yaşam stilini değiştirmek üstüne çalışanlara yönelik eğitimler vermektedir.

 

Biz kimiz?

Merkezde çalışanlar bu alanda eğitimi olan uzmanlardan oluşmaktadır. Merkezin sorumluluğunu yürüten Doç. Dr. Kültegin Ögel ve Dr. Defne Tamar 1996 yılında Motivasyonel Görüşme Tekniğinin kurucuları olan William Miller ve Steven Rollnick’ten eğitici eğitimi almış ve o tarihten beri bu alanda çalışmaktadır. Halen Motivational Interview Network of Trainers (MINT) üyesidirler.

 
 
 
Tasarım